Yeşilay 5 Mart 1920'de kurulmuş olup; o dönemdeki adı ‘Hilal-i Ahdar' dır. Sağlıklı ve güçlü nesiller bırakabilmek için mücadele eden bir kuruluştur. Ülkemizde her yıl 1-7 Mart tarihleri arası Yeşilay haftası olarak ilan edilmiştir. Bir sivil toplum kuruluşu olan Yeşilay; sigara, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarla mücadele etmektedir.

Bu tarihler içerisinde Yeşilay’ın amacı ile ilgili olarak okullarda ve sağlık kuruluşlarında birçok faaliyetler yapılmaktadır. Konferanslar, radyo-televizyon yayınları, geziler, sergiler, kurs ve seminerler düzenlerler.

Kitap, dergi makaleler yayınlayıp, Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarına tedavi yolları gösterir. Ölüme kadar sonlanan kötü alışkanlıklardan toplumda yaşayan her bir ferdin hayatı hakkında yol gösterici bir kuruluştur.

Yeşilay toplum yararına hizmet veren, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Vücuda zararlı alışkanlıklar hakkında koruyucu, bilgilendirici ve uyarıcı bilgiler vermektedir.
Amacı; yeni neslin sağlıklarını korumaktır, onları tehlikelere karşı bilinçlendirmektir.

Anahtar Kelimeler: soru, yeşilay cemiyeti, yeşilay derneği, yeşilay etkinlikleri, yeşilay haftası, yeşilay hakkında bilgi, yeşilay hakkında kısa bilgi, yeşilay ile ilgili şiirler, yeşilay kulübü, yeşilay ne zaman kurulmuştur, yeşilay nedir, yeşilay şiirleri, yeşilayın amacı nedir